Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Ogłoszenia Duszpasterskie
V NIEDZIELA WIELKANOCNA
24.04.2016 r.

1. Przeżywamy dziś V niedzielę Wielkanocną. Nabożeństwo popołudniowe dziś o godz. 15.30. Zapraszamy.

2. Nabożeństwa w ciągu tygodnia:
nowenna do MB Nieust. Pomocy we wtorek o godz. 17.30;
adoracja Najświętszego Sakramentu w czwartek po pierwszej Mszy Św. i w piątek od godz. 17.00 (koronka o 17.45).

3. Obchody liturgiczne bieżącego tygodnia:
w poniedziałek święto św. Marka, Ewangelisty;
w piątek święto św. Katarzyny Sieneńskiej, dziewicy i doktora Kościoła i patronki Europy.

4. W poniedziałek 25 kwietnia obchodzimy święto św. Marka Ewangelisty. Jest to dzień modlitw o błogosławieństwo Boże dla pracujących na roli, o urodzaje, za cierpiących głód, za bezrobotnych,a także o błogosławieństwo Boże dla każdej ludzkiej pracy. W tym dniu chrześcijanie udają się w procesji do krzyża z modlitwą błagalną. My chcemy podjąć tę modlitwę udając się do krzyża przy klasztorze Sióstr Boromeuszek. Zapraszamy więc w tym dniu na godz. 17.15 do tego krzyża, by potem w procesji przejść do kościoła.

5. W poniedziałek o godz. 19.00 wieczór uwielbienia „Chwała Bogu w Szopienicach”. Nasze modlitwy oplatać będą słowa: „Pan mój i Bóg mój”. Serdecznie zapraszamy.

6. W czwartek o godz. 16.30 Msza Św. szkolna dla uczniów szkół podstawowych. Wcześniej od godz. 16.00 okazja do Sakr. Pokuty.

7. W piątek obchodzimy Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego.

8. W przyszłą niedzielę, 1 maja br., na Mszy Św. o godz. 10.30 do I Komunii Św. przystąpią dzieci klas II ze Szkoły Podstawowej nr 42, zaś 3 maja br. na Mszy Św. o godz. 10.00 dzieci dzieci wczesnokomunijne po raz pierwszy przystąpią do Komunii Św. Bardzo prosimy, by te Msze Św. zostawić dla tych dzieci, ich rodziców i zaproszonych gości.

9. Nasza parafialna pielgrzymka do Częstochowy będzie miała miejsce w tym roku w dniach od 26 do 30 czerwca. Gorąco zachęcamy to tej specyficznej formy pogłębienia swojej wiary i odkrywania na nowo bliskości Jezusa, naszego Pana. Koszt – 180 zł od osoby. Zapisy w kancelarii parafialnej.

10. Zgodnie z postanowieniem Konferencji Episkopatu Polski, jesienią br. zaplanowano Narodową Pielgrzymkę do Rzymu pod hasłem „Gdzie chrzest, tam nadzieja”. Wydarzenie to, przygotowane dla polskich diecezji, wpisuje się w obchody 1050-lecia Chrztu Polski i Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia. Wiernych archidiecezji katowickiej zapraszamy do wspólnego pielgrzymowania do Wiecznego Miasta w dniach 19.10.2016–23.10.2016. Udział w tej pielgrzymce zapowiedział Ksiądz Arcybiskup Wiktor Skworc. Program pielgrzymki obejmuje: udział w Mszach św. w bazylikach: św. Piotra z udziałem Episkopatu Polski (w niedzielę), Santa Maria Maggiore, Jana na Lateranie oraz Pawła za Murami; audiencję Polaków z ojcem świętym Franciszkiem w auli Pawła VI; udział w niedzielnej modlitwie „Anioł Pański”; zwiedzanie Rzymu starożytnego, chrześcijańskiego, renesansowego i barokowego. Cena pielgrzymki wynosi 3049 zł. Szczegóły dla zainteresowanych w kancelarii parafialnej.

11. Bóg zapłać za składane dziś ofiary. Przeznaczamy je na potrzeby naszej parafii – na zapłatę za prace renowacyjne wykonane w naszym kościele. Dziś przed kościołami w całej Polsce zbierane są ofiary, jako pomoc ludności Ukrainy. Obiary te zbierane są przez osoby mające w koszykach kartę z pieczątką parafii. Jeśli, ktoś inny zbiera ofiary, to nie reprezentuje parafii, ani diecezji. Za tydzień kolekta przeznaczona będzie na WŚSD w Katowicach.

12. Z czasopism religijnych polecamy Gościa Niedzielnego, a w nim m. in.:
na świętej Hostii pojawił się fragment tkanki z ludzkiego serca. O nadzwyczajnym wydarzeniu eucharystycznym w Legnicy;
jak traktujemy prześladowanych chrześcijan? Milczenie, zapominanie o współczesnych męczennikach jest w jakimś sensie uczestnictwem w działaniach oprawców;
o ratownikach spod Czarnobyla. Jak żyją trzydzieści lat po katastrofie atomowej.
Dla dzieci polecamy najnowszy numer „Małego Gościa Niedzielnego”, a w nim:
magnes z jubileuszowym napisem JEZUS W POLSCE MIESZKA;
jak przez 1050 lat zmieniały się granice państwa polskiego.
Gorąco polecamy!

Wszystkim zgromadzonym życzymy
wytrwałości na drogach poszukiwania i odnajdywania Boga..
Szczęść Boże!

 

ZAPROSZENIE DO UDZIAŁU W NABOŻEŃSTWIE EKUMENICZNYM
Z OKAZJI JUBILEUSZU 1050-LECIA CHRZTU POLSKI
W SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ BOGUCKIEJ

Drodzy Mieszkańcy Katowic! Bracia i Siostry!

Rok 2016 jest czasem przeżywania jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski. Aktem przyjęcia chrztu przez Mieszka I, księcia Polan, rozpoczął się proces chrystianizacji Ziem Polskich. Za to miłosierne zrządzenie Bożej Opatrzności pragniemy razem podziękować podczas nabożeństwa ekumenicznego, które będzie celebrowane w dniu 3 maja br. o godz. 16.00 w sanktuarium Matki Bożej Boguckiej w Katowicach-Bogucicach. Wezmą w nim również udział duchowni i wierni Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej.

Wybór tego miejsca jest historycznie uzasadniony, ponieważ bazylika sanktuaryjna p.w. św. Szczepana, Pierwszego Męczennika, znajduje się dziś w centrum najstarszej dzielnicy miasta Katowice. To najprawdopodobniej w tym miejscu postawiono przed wiekami pierwszą chrzcielnicę, przy której udzielano chrztu i głoszono Dobrą Nowinę.

Do udziału w dziękczynnej modlitwie za dar chrztu świętego serdecznie zapraszam mieszkańców naszego Miasta, a przede wszystkim reprezentacje wszystkich katowickich parafii wraz z pocztami sztandarowymi.

Zapraszam księży proboszczów parafii Katowic, które niejako zrodziły się z tej najstarszej parafii. Zapraszam osoby życia konsekrowanego oraz młodzież szkół średnich i gimnazjów, szczególnie tych młodych, którzy przygotowują się do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Zapraszam członków ruchów i stowarzyszeń katolickich.

Oczekując na nasze wspólne dziękczynienie za dar chrztu św., a także na modlitwę w intencji naszego Miasta i jego mieszkańców, z serca błogosławię duszpasterzom i wiernym katowickich parafii, wszystkim mieszkańcom Katowic: W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego!

† Wiktor Skworc
ARCYBISKUP METROPOLITA
KATOWICKI
Katowice, 20 kwietnia 2016 r.
VS – 790/16


PORZĄDEK MSZY ŚW. 24.04.2016 r. – 01.05.2016 r.

Niedziela 24.04.2016
7.00 Do Opatrz. Bożej przez wstaw. MB z podz. za pomyślny przebieg operacji mamy Krystyny Skupień, z prośbą o Boże błog., opiekę i zdrowie dla niej z ok. 69 ur. – dar syna i córki z rodz.
9.00 Do Opatrz. Bożej przez wstaw. MB Nieust. Pomocy z podz. za wszystkie otrzym. łaski, z prośbą o dalszą opiekę, Boże błog. i zdrowie dla małżonków z ok. 45 rocz. ślubu i dla całej rodz.
10.30 Do Opatrz. Bożej w int. Adama Gryc z ok. ur. z prośbą o dary Ducha Św. i Boże błog.
12.00 Do Opatrz. Bożej przez wstaw. MB z podz. za 25 lat wspólnego życia Anny i Bogdana Kisielińskich, z prośbą o potrzebne dary dla małżonków i całej rodz. (Te Deum)
15.30 Nabożeństwo popołudniowe.
16.00 CHRZTY: Bartłomiej Januszowski, Adrian Janiszewski, Łukasz Podsiadło.
18.30 Do Miłos. Bożego za + babcię Brygidę Sosgórnik 3 m-ce od śm., + dziadka Eugeniusza oraz wszystkich ++ z rodz., z prośbą o zbawienie.

Poniedziałek 25.04.2016
6.30 WOLNA
8.00 Bożej Opatrz. prze wstaw. MB Różańcowej z prośbą o dary Ducha Św. dla członków Bractwa Żywego Różańca i opiekuna ks. Grzegorz Bracika.
18.00 Do Miłos. Bożego za + mamę Halinę Lempka w 1 rocz. śm. oraz wszystkich ++ z rodz. Lempka, z prośbą o zbawienie.
18.00 Do Miłos. Bożego za + mamę i babcię Barbarę Szczypa w 6 rocz. śm., ++ z rodz. Brzózka i Kuczmierczyk, z prośbą o zbawienie.

Wtorek 26.04.2016
6.30 WOLNA
8.00 Do Miłos. Bożego za + Jerzego Trefońskiego, z prośbą o zbawienie – dar sąsiadów z ul. Morawa 119d.
18.00 Do Opatrz. Bożej w int Teresy i Rajmunda Krzystolik w kolejną rocz. ślubu, dziękując za opiekę i otrzym. łaski, prosząc o zdrowie i Boże błog. dla całej rodz.

Środa 27.04.2016
6.30 WOLNA
8.00 WOLNA
18.00 Do Opatrz. Bożej przez wstaw. MB Nieust. Pomocy z podz. za 25 lat wspólnego życia Elżbiety i Andrzeja z prośbą o dary Ducha Św., opiekę i zdrowie dla małżonków i całej rodz. (Te Deum)
18.00 WOLNA

Czwartek 28.04.2016
6.30 Do Miłos. Bożego za + córkę Anitę Gaś, ++ rodz., rodzeństwo i pokrew. z obu stron, z prośbą o zbawienia.
8.00 Do Miłos. Bożego za + mamę Elfrydę Heinrich w rocz. ur., + ojca Józefa, + brata Wernera, + męża Eugeniusza Pinocy i + babcię Marię Budniok, z prośbą o zbawienie.
16.30 Do Opatrz. Bożej z podz. za łaski otrzym od Jezusa Eucharystycznego w II rocz. Wczesnej Komunii Św.
18.00 Do Miłos. Bożego za ++ pochowanych przez firmę „Mirander” w m-cu marcu, z prośbą o szczęśliwą wieczność.
18.0

Piątek 29.04.2016
6.30 Do Opatrz. Bożej przez wstaw. MB Nieust. Pomocy z podz. za odebr. łaski, z prośbą o dalszą opiekę, dary Ducha Św. dla Joanny Cichy z ok. 50 ur. oraz o Boże błog. dla całej rodz. (Te Deum)
8.00 Do Opatrz. Bożej z podz. za wszystkie otrzym. łaski, z prośbą o dalsze Boże błog., dary Ducha Św. i zdrowie dla pewnej rodziny.
18.00 Do Miłos. Bożo za + mamę i babcię Halinę Niemiec w 1 rocz. śm., jej + męża Huberta, z prośbą o zbawienie.
18.00 Do Miłos. Bożego za + mamę i babcię Danutę Szramek w 1 rocz. śm., z prośbą o szczęśliwą wieczność.

Sobota 30.04.2016
6.30 Do Miłos. Bożego za ++ rodz. Pawła i Annę, ++ dziadków i wszystkich ++ z rodz. oraz za dusze w czyśćcu cierpiące, z prośbą o zbawienie.
8.00 Do Miłos. Bożego za + Adelajdę Juroszek, + Czesława Kwaśniewskiego w rocz. ich śm., ++ rodz. Zuzannę i Józefa Juroszek, Jadwigę i Karola Białeckich, ++ braci Józefa i Alojzego, z prośbą o szczęśliwą wieczność.
8.00 Do Miłos. Bożego za + męża i ojca Jana Depowskiego w 2 rocz. śm., ++ rodziców i wszystkich ++ z rodz., z prośbą o zbawienie.
18.00 Do Opatrz. Bożej przez wstaw. MB Nieust. Pomocy z podz. za wszystkie otrzym. łaski, z prośbą o dalszą opiekę i zdrowie dla Marii Bielak z ok. 80 ur. oraz o Boże błog. dla całej rodz. (Te Deum)

Niedziela 01.05.2016
7.00 Do Opatrz. Bożej przez wstaw. św. Jadwigi Śląskiej z prośbą o potrzebne łaski dla matek naszej parafii.
9.00 Do Miłos. Bożego za + Józefa Walter, z prośbą o szczęśliwą wieczność – dar sąsiadów ul. Morawa 119c.
10.30 I KOMUNIA ŚWIĘTA uczniów klas II Szkoły Podstawowej nr 42.
12.00 Do Miłos. Bożego za + ojca Leszka Stopko 30 dni od śm., z prośbą o zbawienie.
15.30 Nabożeństwo majowe.
16.00 ROCZKI
18.30 Do Miłos. Bożego za + mamę Marię Rychlicką, + męża Władysława, i wszystkich ++ z rodz. z prośbą o zbawienie – dar z-du pogrzeb. „Wrzos”.